Algus Lõppus Staatus
24.07.2023 18.08.2023 Kinni
Algus 24.07.2023
Lõppus 24.07.2023
Staatus Kinni

Täienduskoolitusasutuse nimetus

MTÜ Keevituskeskus

Õppekava nimetus

Mustmetallkonstruktsioonide keevitamise vastavalt tehnoloogilistele kaartidele WPS ja joonistele koolitus algajatele (MAG 135, asendid PA, PB, PF)

Õppekavarühm ja õppekava koostamise alus

521 Mehaanika ja metallitöö. 4. taseme keevitaja kutsestandardi kompetentsid

Õppeastmed

Täiskasvanute täiendkoolitus

Õppe eesmärk

Koolituse lõpuks keevitaja koostab ja keevitab lihtsad mustmetalltooted, osad ja ehituskonstruktsioonid vastavalt tehnoloogilistele kaartidele WPS ja joonistele. On võimeline liiteid visuaalselt kontrollima. Vastutustundliku töö (toote kontroll) korral peab ta nõu ja teeb koostööd otsese töödejuhataja, koordinaatori või juhiga. Kursus on suunatud poolautomaatkeevituse (MAG 135) praktiliste ja teoreetiliste põhiteadmiste omandamisele. Kursuse läbinud ja lõpueksami sooritanud õppija on valmis sooritama eksamit, et saada eurosertifikaati (EN ISO 9606), töötama või praktikat sooritama.

Õpiväljundid

Koolituse lõpuks keevitaja:

Sihtgrupp ja õpingute alustamise tingimused

Kursus on mõeldud inimestele, kes soovivad töötada keevitaja, koostajana, tavaliselt metalltooteid ja -konstruktsioone tootvas ettevõttes, samuti ehituse, paigalduse, hoolduse ja remondi sektoris. Põhitöö on mustmetallkonstruktsioonide (raamid, reklaamtahvlid, konteinerid jms) kokkupanek ja keevitamine ning detailide keevitamiseks ettevalmistamine.

Koolitus toimub tingimusel, et grupis on vähemalt 4 inimest

Koolitusele võetakse vastu täiskasvanud (üle 18-aastased) avalduse alusel vastavalt Keevituskeskuse kooli tingimustele. Õpilased vajavad ruumilist kujutlusvõimet, head koordinatsiooni ja liigutuste täpsust, normaalset füüsilist vormi ja nägemist, keskendumist ja visadust. Tuleb olla valmis selleks, et töö nõuab suuremat vastutust, hoolt ja täpsust. Õppima lubatakse kõik soovijad, kes vastavad koolituse alustamise nõuetele ja on kohapeal testi sooritanud. Testi käigus tutvustatakse klienti poolautomaatkeevitusega, mille järel ta proovib keevitusõpetaja abil moodustada keevisõmblust. Test loetakse edukaks, kui potentsiaalne õppija saab ülesannetest aru ja täidab kõiki õppejõu suulisi juhiseid. Testi käigus saab klient hinnata, kas valitud koolitus vastab tema soovidele ja nõuetele, ning vajadusel arutada õppejõuga muid võimalusi.

Õppe maht ja ülesehitus

121 akadeemilist tundi, millest

Õppekeskkond

Koolitus 4-6 inimese rühmas. Klassiruumis on suur laud, mille taga on 6 töökohta. klass (valge, avar, üle 30 m2) on varustatud kõikidega, mis on vajalikud koolituse läbiviimiseks: projektor, arvuti, printerskanner, haridusalane kirjandus. Koolis on töökoja keevitusseadmetega. Töökoja on varustatud vajalike tööriistadega käsitsi metallitöötlemiseks (lõikamine, puhastamine, ettevalmistamine). Igale õpilasele antakse kohapeal keevitusmaski, keevituskindaid ja muid ohutu tegutsemiseks kaitsevahendeid. Õppijad saavad vajalikud materjalid ja juurdepääsu loengutele Internetis õppeprotsessi algusel. Praktiline töö on individuaalne ja toimub kooli töökojas (poolautomaatkeevitus).

Õppeprotsessi kirjeldus, sh õppe sisu, õppemeetodid ja –materjalid

Õppe ülesehitus ja maht Õppe sisu ja õppematerjalid Õppemeetodid
Auditoorne õpe 11 ak. tundi Üldteave keevituse kohta. Jooniste lugemine. EN ISO 2553-2017 standardi uuring. Jooniste lugemine. Keevisõmbluste näited joonistel. Loeng. Demonstreerimine. Juhtumianalüüs. Praktilised harjutused auditooriumis
Auditoorne õpe 5 ak. tundi Tehnoloogilised kaartid (WPS): lugemine. WPS-i täitmine: BW õmblus. WPS-i täitmine: T-õmblus. Loeng. Demonstreerimine. Juhtumiuuring. Praktilised harjutused auditooriumis. Grupi arutelu.
Auditoorne õpe 14 ak. tundi Visuaalne kontroll. EN ISO 5817-2017 standardi uuring. Keevisõmbluste tagamiin. Standard 6520-1 keevitusvigade uurimine. Visuaalse kontrolli sissejuhatav kursus. Optika põhitõed. Töö vastuvõtud. Esialgsed tingimused visuaalse kontrolli teostamiseks. Visuaalne kontrollseade. Visuaalse kontrollprotokolli täitmine. Keevisõmbluste hindamine. Keevitusvead. Visuaalse kontrollprotokolli täitmine. Loeng. Piltide kasutamine. Demonstreerimine. Juhtumianalüüs. Grupi arutelu. Praktilised harjutused auditooriumis.
Iseseisev töö, 21 ak. tundi Üldteadmised keevitusest. Poolautomaatkeevitus.Traatkeevitus kaitsegaasi keskkkonnas Lugemine. Teoreetiline test.
Praktika koolikeskkonnas 14 ak. tundi Nõuetekohase töökoha korraldamine. Seadmestik ja tööpõhimõte. Seadistamine ja reziimi valimine mustmetallplaatide paksusega 3-10mm keevitamiseks asendites PB, PF (nurkõmblus), asendis PA (põkkõmblus) Demonstratsioon/Praktika. Näitlikustamine.
Praktika koolikeskkonnas 14 ak. tundi Keevisõmbluste- ja liitetüübid. Keevitusservade ettevalmistamine mehaaniliste käsitööriistadega. Keevitusasenditega tutvumine vastavalt standardile EN ISO 6947. Detailide ja koostude ettevalmistamine mustmetallplaatidest paksusega 3-10mm keevitamiseks asendites PB, PF (nurkõmblus), asendis PA (põkkõmblus). Detaili ettevalmistuse defektide tekkepõhjused, nende ennetamise meetodid. Demonstratsioon/Praktika. Näitlikustamine.
Praktika koolikeskkonnas 33 ak. tundi Töömeetodid. Keevisõmbluse kõrgust arvutamine. Mustmetallplaatide paksusega 3 ja 8mm kokku keevitamine täisnurga all asendites PB ja PF. Keevitusdefektide tekkepõhjused, nende ennetamise meetodid. Demonstratsioon/Praktika. Juhtumianalüüs.
Praktika koolikeskkonnas 7 ak. tundi Põhiliste sertifitseerimise nõudlustega (katsekeha ettevalmistus, keevitamine, märgistamine, etapid) tutvumine vastavalt standardile EN ISO 9606. Toote mustmetallplaatidest paksusega 8mm keevitamine (T-liide, asend PB või PF, MAG 135) sertifitseerimiseks vastavalt WPS ja EN ISO 9606 (proovitöö). Praktiline töö keevituse instruktori juhendamisel. Näitlikustamine.
Praktika koolikeskkonnas 2 ak. tundi Valmis toote järeltöötlus, pindadelt pritsmete, šlaki, jm eemaldamine ning keevisõmbluse puhastamine. Praktiline töö keevituse instruktori juhendamisel

Õppematerjalide loend: Keevituskursus. (2019) Fronius International GmbH

Hindamine ehk õppe lõpetamise tingimused

Õpingute lõpetamise eelduseks on osalemine vähemalt 80% tundidest. Lisaks tuleb keevitada kokku detaili vastavalt WPS-ile vastavalt hindamiskriteeriumidele.

Hindamismeetod Hindamiskriteeriumid
Praktiline eksam. Õppija korraldab töökoha, oskab lugeda WPS, ettevalmistab kontroll-liide, kokkukeevitab detaili vastavalt WPS-ile, kontrollib kvaliteeti ja vajadusel parandab defekte. Visuaalne kontroll, vajadusel ka bending-test. Juhul, kui kõik nõutavad katsed on edukalt läbitud ja eksamineerijal märkused puuduvad, eksam loetakse edukalt sooritatuks ja õppijale väljastatakse tunnistust.

Väljastatavad dokumendid

Tunnistus, kui õpingute lõpetamise nõuded on täidetud. Tõend, kui õpitulemused ei ole saavutatud, kuid õppija võttis osa õppetööst. Tõend väljastatakse vastavalt osaletud kontakttundide arvule, kuid mitte juhul, kui õppija osales vähem kui pooltes tundides.

Koolitaja kvalifikatsioon

Teoreetilise osa õpetaja. Kõrgharidus, insener-mehaanik. On olemas eurosertifikaadid. Töökogemus keevitajana rohkem kui 30 aastat ja koolitamise kogemus rohkem kui 35 aastat.

Praktilise osa õpetaja. Keevitaja haridus, töökogemus keevitajana (nii Eestis, kui ka välismaal) rohkem kui 10 aastat ja täiskasvanute koolitamise kogemus, on olemas eurosertifikaadid (ISO 9606-1): poolautomaatkeevitus, käsikaarkeevitus ja TIG-keevitus. Oskab keevitada torusid ja plaate (must metall, roostevaba teras, alumiinium) kõikides asendites.

Õppekava kinnitatud: 02.01.2023

HIND: 2000 EUR + KM